mamy już sfilmowane 17 ciekawych miejsc
Zaproponuj
miejsce
zapraszamy
Zabytki z powietrza / dronaZABYTKITurystyka z powietrza / dronaTURYSTYKAKościoły z powietrza / dronaKOŚCIOŁYRuiny z powietrza / dronaRUINYHotele z powietrza / dronaHOTELEMiasta z powietrza / dronaMIASTAWsie z powietrza / dronaWSIERóżne z powietrza / dronaINNE

Bazylika Świętogórska w Gostyniu

lokalizacja: Gostyń (woj. wielkopolskie)   ::   dodano: 2017-10-11 12:00:00   ::   wyświetlono: 818 razy
poleć film:
Miejsca wyniesione w znaczny sposób ponad teren okolicy od wieków były uznawane za niezwykłe. Gdy w 1910 r. rozpoczęto na Świętej Górze wykopaliska archeologiczne, które miały odkryć tajemnice przeszłości tego miejsca. W trakcie prac oodnaleziono pozostałości ciałopalnego cmentarzyska, świadczącego o istnieniu tu przedchrześcijańskiego kultu religijnego. Nie jest wykluczone, że określenie Święta Góra może pochodzić jeszcze z czasów prehistorycznych, i że wędrowni misjonarze „ochrzcili tylko wzniesienie” zamieniając ośrodek pogańskiego kultu na „Miejsce Matki Bożej”. Należy przypuszczać, że ewangelizację tych terenów podjęli się benedyktyni sprowadzeni z Leodium do pobliskiego Lubinia w początkach XI wieku. Prawdopodobnie to właśnie oni ochrzcili to miejsce, za czym przemawiać może fakt, że to oni przyczynili się w walny sposób do rozwoju kultu maryjnego w początkach państwowości polskiej.

Właściciele Gostynia od samego początku czuwali nad „Miejscem Matki Bożej” na Świętej Górze, którego sława rosła w miarę rozwoju czci bliżej nieznanego Cudownego Wizerunku. Modlący się często uzyskiwali nadzwyczajne łaski, dlatego otaczano go coraz większą czcią. Wobec napływu pielgrzymów dziedzic Gostynia Piotr Borek Gostyński wraz ze swoimi mieszczanami wybudował w połowie XV wieku na Świętej Górze pierwszą kaplicę. Niedługo potem - w 1495 roku - dochodzi do spektakularnego cudu - uzdrowienia od 3 lat sparaliżowanego Krzyżanowskiego, który przybył tu by prosić o ratunek dla siebie. Krukiew, na której się wspierał wisi do dziś na lewym filarze przy wejściu do prezbiterium.

Źródło: http://www.filipini.gostyn.pl/historia/poczatki-sanktuarium.html